USG jamy brzusznej Wrocław

Wrocław

USG jamy brzusznej Wrocław

USG brzucha Wrocław

USG jamy brzusznej – czym jest? Na czym polega?

Ultrasonografia brzucha (USG jamy brzusznej) to badanie bezinwazyjne i łatwo dostępne, które w diagnostyce chorób jamy brzusznej jest badaniem pierwszego wyboru. USG brzucha to w praktyce lekarskiej pierwsze badanie przesiewowe, które pozwala na szybką diagnostykę wielu chorób przewodu pokarmowego oraz układu moczowego. Badanie USG jamy brzusznej bywa pomocne w diagnostyce problemów żołądkowych, wymiotów, biegunki, bólów brzucha, utraty masy ciała oraz wielu innych objawów, które zgłasza pacjent na wizycie u gastrologa. Ponadto możemy diagnozować choroby wątroby dzięki przepływom naczyniowym oraz ocenie sztywności miąższu tego narządu. Dzięki usg brzucha można również uwidocznić obecność płynu w jamie brzusznej oraz trzewnej, w tym zdiagnozować wodobrzusze.

Badanie opiera się na generowaniu i odbiciu fal ultradźwiękowych. Głowica aparatu usg generuje fale, które odbijają się od ciała pacjenta, są odbierane i odpowiednio przetwarza w obraz struktur jamy brzusznej. Obraz na monitorze jest oceniany przez doświadczonego radiologa, który opisuje zmiany i wszelkie nieprawidłowości.

USG jamy brzusznej – przebieg badania

Lekarz w trakcie badania usg brzucha prosi pacjenta leżącego na kozetce o odsłonięcie okolicy brzucha. Następnie nakłada na ciało pacjenta żel do usg, który może chwilowo dawać uczucie nieprzyjemnego chłodu. Następnie głowicę aparatu przesuwa po skórze celem uwidocznienia narządów. Okresowo może prosić pacjenta o nabranie powietrza lub wstrzymanie oddychania. Badanie nie boli, jest zupełnie nieinwazyjne. Głowica okresowo może wywierać ucisk na tkanki, co powoduje niewielki dyskomfort. Lekarz radiolog ocenia obraz na monitorze usg a następnie sporządza wynik badania. Tłumaczy pacjentowi wynik badania oraz daje dalsze wskazówki.

Jak wygląda zabieg?

Badania USG jamy brzusznej we Wrocławiu w Klinice BeauMed 

W Klinice BeauMED badanie usg brzucha wykonuje doświadczony lekarz radiolog dr Anna Maciąga. Doktor Maciąga jest lekarzem z dużym doświadczeniem, które zdobyła pracując w USK we Wrocławiu.

W BeauMED pracujemy na nowym aparacie Samsung RS85 Prestige. Ultrasonograf RS85 zawiera inteligentne rozwiązania zaprojektowane w celu zaoferowania specjalistom najlepszych narzędzi diagnostycznych. RS85 zapewnia bardzo dobrą jakość obrazowania oraz zaawansowaną sztuczną inteligencję. Posiadamy funkcję S-Shearwave Imaging™, która umożliwia nieinwazyjną ocenę sztywności tkanek czyli możliwość wykonania elastrografii. Kolejna funkcja S-Flow wykorzystuje kierunkową technologię Power Doppler, umożliwiając badanie nawet naczyń obwodowych. Wyświetla informacje dotyczące intensywności i kierunku przepływu krwi. Posiadamy 3 głowice diagnostyczne aby jakość każdego badania była doskonała. Dzięki powyższym funkcjom badanie unaczynienia wątroby oraz przepływów w żyle wrotnej staje się dużo bardziej dokładne. Badanie usg brzucha wykonywane na naszym sprzęcie jest dokładne i precyzyjne. 

Wskazania

  • Zapalenie żołądka
  • Infekcja H. pylori
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • Nieswoiste zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego – Crohna)
  • Przewlekłe zapalenia trzustki
  • Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego
  • Ostre i przewlekłe choroby przewodu pokarmowego
  • Choroby wątroby
  • Choroby trzustki
  • Choroby żołądka
  • Choroby jelit
  • Choroby układu moczowego
  • Powiększone węzły chłonne
  • Bóle brzucha

Przeciwwskazania

 

  •  Badanie usg należy do bezpiecznych dlatego nie ma istotnych przeciwwskazań do badania
  •  Przeciwwskazaniem mogą być zmiany skórne w obszarze badania: otwarte rany, infekcje, urazy kości i innych głębokich struktur oraz oparzenia.
  •  Do większości badań usg nie trzeba się przygotowywać, jednak należy to zrobić przed usg jamy brzusznej z uwagi na możliwość wystąpienia gazów w jelitach, które zasłonią narządy. Jeżeli lekarz chce ocenić żołądek oraz okolicę trzustki za pomocą ultrasonografii pacjent musi pozostawać na czczo min. kilka godzin przed badaniem. Szczegółowe instrukcje co do przygotowania do badania usg jamy brzusznej przedstawiliśmy na końcu strony.

Badanie ultrasonograficzne brzucha - jakie narządy podlegają badaniu?

Aby badanie usg brzucha było wykonane prawidłowo należy ocenić wszystkie narządy jamy brzusznej. W taki sposób opisujemy narządy:

  • wielkość (prawidłowej wielkości / niepowiększony / powiększony),
  • kształt,
  • echogeniczność (prawidłowa / wzmożona, cechy stłuszczenia, ziarnistość),
  • unaczynienie (kierunek i prędkość przepływu w żyle wrotnej, tętnicy wątrobowej i żyłach wątrobowych)
  • zmiany ogniskowe
  • położenie

USG wątroby:

Oceniamy pęcherzyk żółciowy, miąższ wątroby, unaczynienie oraz ewentualną obecność zmian patologicznych: naczyniaków wątroby, FNH, gruczolaków oraz zmian podejrzanych onkologicznie (guzów, przerzutów, torbieli nowotworowych).

USG pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych:

Badaniem usg brzucha jesteśmy w stanie ocenić wielkość pęcherzyka żółciowego, jego kształt i grubość ściany. Można uwidocznić patologie w świetle pęcherzyka żółciowego takie jak polipy, złogi, kamienie, błotko żółciowe. Udaje się stwierdzić pęcherzyk porcelanowy. Oceniamy także drogi żółciowe, czyli ich światło, grubość ściany i obecność złogów występujących w kamicy przewodowej. Bez problemu w badaniu usg jamy brzusznej rozpoznamy stan zapalny pęcherzyka żółciowego oraz stwierdzimy płyn okołopęcherzykowy i obrzęk okolicznych tkanek.

USG trzustki:

Oprócz podstawowych parametrów oceniamy szerokość przewodu Wirsunga oraz obecność zmian patologicznych, takich jak torbiele, ropnie, guzy zapalne oraz nowotworowe, w tym przerzuty.

USG nerek:

Oceniamy podstawowe parametry oraz stosunek echogeniczności kory do rdzenia. Ważnym aspektem jest obecność zmian ogniskowych, które mogą być torbielami o różnym charakterze, angiomiolipoma lub zmiany nowotworowe. Szukamy kamieni nerkowych. Oceniamy czy występuje zastój w nerce. Wówczas widzimy poszerzenie miedniczki nerkowej, kielichów nerkowych oraz poszerzenie początkowego odcinka moczowodu.

USG śledziony:

Możemy stwierdzić obecność śledziony dodatkowej oraz zmiany ogniskowe, łagodne lub złośliwe.

Usg aorty i przestrzeni zaotrzewnowej:

Oceniamy przebieg, kształt i światło aorty. Poszukujemy tętniaków oraz blaszek miażdżycowych, przewężenia światła aorty. Ważna jest ocena węzłów chłonnych pozaotrzewnowych oraz okołoaortalnych. 

USG pęcherza moczowego:

Pęcherz moczowy oceniamy gdy jest wypełniony moczem. Patrzymy na jego wielkość oraz zarys ścian. W trakcie badania zdarza się, że lekarz opisuje uchyłki pęcherza, zmiany nowotworowe. Oglądamy ujścia moczowodów.

USG gruczołu krokowego:

Gruczoł krokowy z reguły ocenia się pod kątem zmian nowotworowych, poszukuje się zwapnień oraz guzków.

USG macicy i jajników:

W światle mięśnia macicy mogą być obecne mięśniaki oraz zmiany npl. Jajniki oceniamy również w poszukiwaniu guzów oraz torbieli.

Przygotowanie do badania usg jamy brzusznej

W dniu poprzedzającym badanie USG jamy brzusznej pacjent powinien przestrzegać diety lekkostrawnej oraz unikać produktów wzdymających. Do grupy produktów wzdymających należą:  gruboziarniste kasze, groch, fasola oraz pozostałe strączkowe.

Ponadto zaleca się zastosować lek typu Espumisan w dawce 3 x 2 tabletki dzień przed badaniem usg oraz w dniu badania u pacjentów z tendencją do wzdęć brzucha.  Na godzinę przed badaniem USG jamy brzusznej absolutnie zabronione jest palenie tytoniu oraz żucie gumy.

W dniu badania USG brzucha najlepiej aby pacjent powinien być na czczo. Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych pacjent powinien wstrzymać się od jakiegokolwiek jedzenia na 5-6 godzin przed badaniem USG jamy brzusznej. Jeżeli chcemy aby lekarz ocenił pęcherz moczowy należy godzinę przed badaniem USG wypić 1 litr wody i nie oddawać moczu, aby pęcherz moczowy był pełny.

Specjaliści wykonujący zabiegi

dr Anna Maciąga
Wrocław
radiolog

Doktor Ania jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Aktualnie ukończyła szkolenie specjalizacyjne z radiologii w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W dalszym ciągu pracuje i poszerza swoje doświadczenie w tamtejszym szpitalu, aktualnie już jako lekarz specjalista.

obraz

Cennik

USG jamy brzusznej 150 zł
USG jamy brzusznej dzieci 150 zł
USG miednicy mniejszej 220 zł
USG miednicy mniejszej dzieci 220 zł
USG powłok brzusznych 200 zł
USG powłok brzusznych dzieci 200 zł
Elastografia wątroby 260 zł
USG jąder 220 zł
USG jąder dzieci 220 zł
USG szyi (tarczyca + ślinianki + węzły chłonne) 260 zł
USG szyi dzieci (tarczyca + ślinianki + węzły chłonne) 260 zł
USG tarczycy 220 zł
USG tarczycy dzieci 220 zł
USG węzłów chłonnych obwodowych 230 zł
USG węzłów chłonnych obwodowych dzieci 230 zł
USG dołów pachowych 200 zł
USG dołów pachowych dzieci 200 zł
USG pachwin 200 zł
USG pachwin dzieci 200 zł
USG ślinianek 200 zł
USG ślinianek dzieci 200 zł
USG tkanek miękkich 220 zł
USG tkanek miękkich dzieci 220 zł
USG układu moczowego 200 zł
USG układu moczowego dzieci 200 zł
Pakiet badań usg (3 różne badania) 500 zł