Skip to content
USG tarczycy Wrocław
Ultrasonografia tarczycy
USG tarczycy – czym jest? Na czym polega?
USG tarczycy to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę wielkości, kształtu, struktury oraz unaczynienia tarczycy. Badanie pozwala wykryć zmiany takie jak guzki, torbiele, stany zapalne czy przerost tarczycy, a także monitorować znane wcześniej zmiany lub oceniać skuteczność leczenia chorób tarczycy.
USG tarczycy jest szybkie i bezbolesne, a jego wyniki są dostępne natychmiast po badaniu. Zaleca się je w przypadku wyczuwalnych zmian w obrębie szyi, zaburzeń hormonalnych lub objawów wskazujących na choroby tarczycy, takie jak nadmierne zmęczenie czy utrata masy ciała.
USG tarczycy – przebieg badania
Badanie ultrasonograficzne przeprowadza się na pacjencie w pozycji leżącej z głową lekko odchyloną do tyłu. Na szyję nakłada się żel, aby zwiększyć przewodzenie fal ultradźwiękowych. Lekarz przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego do szyi, przesuwając ją wzdłuż tarczycy, aby uzyskać pełny obraz podczas badania. Głowica może wywierać niewielki ucisk na tkanki szyi i tarczycy, co powoduje niewielki dyskomfort. Lekarz radiolog ocenia obraz na monitorze usg oraz przygotowuje wynik badania. Omawia wraz z pacjentem wynik badania oraz daje dalsze wskazówki diagnostyczne i lecznicze.
Jak wygląda zabieg?
Badania USG tarczycy we Wrocławiu w Klinice BeauMed
W klinice BeauMED we Wrocławiu przyjmuje radiolog dr Anna Maciąga, która specjalizuje się w badaniu ultrasonograficznym w tym w usg tarczycy. Zapewnia profesjonalną opiekę i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Jest doświadczonym radiologiem, a swoje umiejętności zdobyła w USK we Wrocławiu. Zadbaj o swoje zdrowie i zapisz się na wizytę już dziś!
W Klinice BeauMED pracujemy na nowym aparacie Samsung RS85 Prestige. RS85 zapewnia bardzo dobrą jakość obrazowania oraz zaawansowaną sztuczną inteligencję, która wspomaga proces obróbki obrazu. Funkcja S-Flow wykorzystuje kierunkową technologię Power Doppler, umożliwiając badanie nawet naczyń obwodowych. Wyświetla informacje dotyczące intensywności i kierunku przepływu krwi. Posiadamy 3 głowice diagnostyczne aby jakość każdego badania była doskonała. Badanie usg tarczycy wykonywane na naszym sprzęcie jest bardzo dokładne a jakość obrazu pozwala na dokładniejszą ocenę problemu gruczołu tarczowego.
Wskazania
- Powiększenie tarczycy lub jej nieprawidłowy kształt,
- Objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy,
- Rodzinne występowanie nowotworów tarczycy,
- Guzki wyczuwalne podczas badania palpacyjnego szyi,
- Kontrola wcześniej zdiagnozowanych zmian tarczycy,
- Zalecenia lekarskie po wykonaniu badań laboratoryjnych (nieprawidłowe TSH, anty-TPO).
Przeciwwskazania
- USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym oraz bezbolesnym, dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.
- Wyjątkiem jest uszkodzona skóra szyi bądź obecność opatrunków medycznych, w takim przypadku może być konieczne odroczenie badania.
Badanie ultrasonograficzne tarczycy - jak badamy narząd?
Tarczyca to niewielki gruczoł o kształcie przypominającym motyla, położony w przedniej części szyi, tuż pod krtanią i przed tchawicą. Składa się z dwóch płatów prawego i lewego połączone cieśniną. Jej wielkość wynosi kilka centymetrów. Struktura tarczycy jest dobrze unaczyniona, a jej powierzchnia jest gładka.
Badanie obrazowe tarczycy umożliwia ocenić kształt i rozmiar tarczycy, strukturę gruczołu oraz obecność guzków, torbieli lub innych zmian. USG Doppler pozwala skontrolować przepływ krwi w tarczycy, co jest przydatne przy podejrzeniu nadczynności i innych zaburzeń. Dodatkowo możemy ocenić okoliczne struktury, takie jak węzły chłonne, co przyczynia się do lepszej diagnostyki nowotworów.
Przygotowanie do badania usg tarczycy
Przygotowanie do USG tarczycy jest bardzo proste, ponieważ nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest to badanie, które można wykonać bez względu na posiłek czy aktywność fizyczną.
Specjaliści wykonujący zabiegi
radiolog
Doktor Ania jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Aktualnie ukończyła szkolenie specjalizacyjne z radiologii w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W dalszym ciągu pracuje i poszerza swoje doświadczenie w tamtejszym szpitalu, aktualnie już jako lekarz specjalista.