Botoks na czoło – sposób na pozbycie się lwiej zmarszczki

Lekarz ze strzykawką

Lwia zmarszczka, znana również jako zmarszczka międzybrwiowa, może sprawić, że wydajemy się zagniewani. Dlatego często chcemy się jej pozbyć. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest ostrzykiwanie toksyną botulinową, popularnie znaną jako Botoks.

Przyczyna powstawania lwiej zmarszczki

Przyczyną powstawania  pionowych zmarszczek między brwiami nie jest utrata objętości, ale nadmiernie rozbudowane mięśnie. Za “lwią zmarszczkę” odpowiadają co najmniej cztery mięśnie:

 1. Podłużny nosa
 2. Marszczący brwi
 3. Obniżający brwi
 4. Okrężny oka

U młodych osób zmarszczka ta jest widoczna tylko podczas skurczów mięśni. Jednak wraz z wiekiem staje się coraz głębsza i widoczna również bez ruchów mimicznych twarzy.

Botoks na lwią zmarszczkę – Jakie efekty możemy uzyskać? 

Botoks, czyli jad kiełbasiany to neurotoksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Jest to najsilniejsza biologiczna toksyna, która blokuje przekazywanie bodźców do mięśni z nerwów.
Przez wstrzyknięcie botoksu- toksyny do odpowiednich mięśni, zatrzymana jest ich praca. Mięśnie nie kurczą się  a skóra się nie marszczy i bruzdy nie są tak widoczne.
Co ważne –  ruchomość pozostałych mięśni jest zachowana, cała twarz nie wygląda więc sztucznie. Natomiast lwia zmarszczka powoli się wygładza.

Botoks na lwią zmarszczkę

Ile utrzymuje się botoks na czole?

BTX zaczyna działać już po kilku dniach ale ostateczny efekt zabiegu obserwuje się po około 7- 10 dniach od ostrzyknięcia danej okolicy toksyna botulinową. Po dwóch tygodniach można skontrolować efekty zabiegu i ewentualnie dokonać korekty.
Efekty po zabiegu utrzymują się około 3 miesięcy. Po tym czasie toksyna przestaje działać i powoli wraca ruchomość mięśni. Już po jednorazowym podaniu toksyny botulinowej możemy obserwować odpowiednie wygładzenie zmarszczek i napięcie czoła.

Botoks nie tylko na lwią zmarszczkę. Gdzie jeszcze można go stosować?

Pionowe zmarszczki na czole to nie jedyna okolica na którą możemy zastosować toksynę botulinową.
Preparatem można ostrzyknąć jeszcze:

 • Poziome zmarszczki na czole
 • Zmarszczki w okolicy bocznego kąta oka – kurze łapki
 • Kod kreskowy – zmarszczki palacza
 • Żwacze – bruksizm
 • Gum smile
 • Opadające kąciki ust
 • Opadający czubek nosa
 • Botoks można także wykorzystać do leczenia nadpotliwości.

Bezpieczeństwo zabiegu z użyciem botoksu.

Botoks to bardzo bezpieczny zabieg jeżeli jest wykonywany przez specjalistę w odpowiedniej klinice, wyłącznie przy użyciu certyfikowanych preparatów i jeśli stosujesz się do zaleceń pozabiegowych przekazanych przez lekarza.

O Naszej ofercie zabiegów z użyciem botoksu przeczytasz więcej tutaj.

Zapraszamy do naszych Klinik Medycyny Estetycznej we Wrocławiu oraz w Lubinie. Nasz doświadczony zespół lekarski zapewnia najwyższą jakość zabiegów oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Jestem doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, właścicielem Klinik BeauMED Wrocław oraz Lubin. Prywatnie uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu oraz podróżować i poznawać nowych ludzi.