Jak wygląda zabieg?
Wykonanie zabiegu polega na dokładnym umyciu i odtłuszczeniu skóry acetonem bądź etanolem. Twarz dzielimy na kilka umowny stref. Fenol jest aplikowany na skórę za pomocą patyczków kosmetycznych lub gazików. Fenol na każdą ze stref aplikowany jest osobno. Pomiędzy aplikacją peelingu fenolowego na skórę poszczególnych stref czekamy ok. 5 minut. Od razu po nałożeniu można zauważyć zeszronienie skóry, które następnie szarzeje i pojawia się obrzęk. W trakcie wykonywania zabiegu należy zachować szczególne środki ostrożności. Chronimy delikatne strefy naszej twarzy. Do oczu aplikowana jest ochronna maść na bazie wazeliny. Wazeliną smarujemy również wrażliwy obszar ust. Zabieg wykonywany jest powoli aby uniknąć powikłań. W przypadku dużych stężeń fenol aplikowany na całą twarz może być kardiotoksyczny. W BeauMED łączymy na różne obszary zabiegowe różne stężenia fenolu aby zabieg był bezpieczny.
Po zabieg na okolicę nad górną wargę nakładamy taśmę okluzyjną aby wzmocnić efekt. Na pozostałe okolice aplikowany jest krem pozabiegowy. Przy wyższych stężeniach fenolu również proszek z bizmutem. Pacjent nie myje się przez okres tygodnia. Musi zachować wszelkie środki ostrożności aby nie wdała się infekcja: zmieniamy pościel, unikamy kontaktu okolicy zabiegowej z innymi osobami oraz zwierzętami, przychodzimy na kontrole do lekarza, który ocenia czy jest potrzeba wdrożenia antybiotykoterapii czy nie.
Po około 7 dniach strup samoczynnie odpada ale twarz jest jeszcze obrzęknięta i zaczerwieniona.
Czy zabieg jest bolesny?
W trakcie wykonywania zabiegu pierwsze odczucia bólowe trwają około 12 sekund. Później bolesność ustępuje i pojawia się ponownie po 2-4 godzinach w postaci uczucia pulsowania (wynika to ze stworzonego przez nas stanu zapalnego) i trwa do około 8 godzin, najczęściej do wczesnych godzin porannych. W przypadku aplikacji 60% fenolu na okolicę ust możliwe jest wykonanie znieczulenia stomatologicznego. Do oczu można podać krople ze środkiem znieczulającym.
Zalecenia okołozabiegowe
Zabieg będzie trwał około półtorej godziny.
Zabieg wyłącza pacjenta z codziennych aktywności na 6-10 dni.
Zalecane jest nakładanie specjalnych kosmetyków po zabiegowych na poddane zabiegowi okolice.
Możesz odczuwać bolesność w obszarze poddanym zabiegowi. Częstotliwość oraz nasilenie odczuwania dyskomfortu będzie się sukcesywnie zmniejszać z każdym dniem.
W czasie trwania i do kilkunastu godzin po zabiegu pacjent może odczuwać bolesność na obszarze poddanym zabiegowi. Przez najbliższe kilka dni widoczne może być zaczerwienienie i obrzęk skóry na obszarze poddanym zabiegowi. Skóra będzie lekko bolesna i tkliwa. Stan ten jest normalną reakcją organizmu na zabieg.
Bezpośrednio po wykonaniu peelingu lekarz nałoży na skórę specjalna maskę pozabiegową oraz proszek bizmutowy , który zabezpiecza skórę przed infekcją. Pacjent pod żadnym pozorem nie może samodzielnie zdejmować tej maski, nie może jej dotykać i musi chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi.
Pacjent zobowiązuje się do przyjścia na wizyty kontrolne w 3 i 6 dniu po zabiegu oraz ścisłego przestrzegania procedur pozabiegowych.
Całkowicie unikaj słońca i solarium przez 4 miesiące po zabiegu.
Efekty widoczne są zazwyczaj po pierwszym zabiegu, należy jednak pamiętać , że istnieje możliwość wykonania kolejnego zabiegu lub wystąpienie braku efektu terapeutycznego, gdyż reakcja na zabieg jest zróżnicowana i indywidualna.
Na jakie obszary można wykonać zabieg?
Twarz wraz z górną i dolną powieką oraz okolicą ust