Biostymulatory tkankowe

Bez wypełniaczy i przerysowania

Silna stymulacja kolagenu

Kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia oraz polikaprolakton to bardzo silne stymulatory tkankowe. Kwalifikwacja do zabiegu jest niezbędna i zawsze wykonywana przez lekarza. Są to zabiegi medyczne, które polegają na podaniu preparatów za pomocą kaniuli. Po zabiegach następuje bardzo silna przebudowa skóry wraz z uzupełnieniem ubytków (naturalny efekt wypełnienia bez korzystania z wypełniaczy). Syntezowana jest duża ilość kolagenu. Efekty zależą od naszych naturalnych właściwości. Z wiekiem syntezujemy mniej kolagenu. Po zabiegach zaleca się spożywanie białka, gdyż jest to budulec kolagenu.

Lekarz ze strzykawką

Jak wygląda zabieg?

Polikaprolakton

To biodegradowalny polimer, który w  medycynie estetycznej znalazł zastosowanie jako element pobudzający skórę do produkcji kolagenu.  Stanowi on alternatywę do kwasu polimlekowego. Jest bezpieczny w użyciu i nie powoduje powikłań. Należy do grupy biostymulatorów tkankowych co oznacza, że wykazuje silne działanie biostymulujące a jego cząsteczki działają w sposób mechaniczny:  uderzają w fibroblasty (czyli komórki tkanki łącznej odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny )  tym samym  stymulując produkcję kolagenu.

W długofalowym działaniu polikaprolakton  pozwala na tworzenie włókien kolagenowych,  które odbudowują strukturę tkanki łącznej. Polikaprolakton podaje się podskórnie ( za pomocą igły lub kaniuli ) w żelowej zawiesinie. Jest to jego zaletą, ponieważ dzięki temu nie migruje. Żel pozostaje wewnątrz skóry, dając wrażenie wypełnienia. Następnie ulega redukcji, a cząsteczki polikaprolaktonu rozpoczynają swoje maksymalne działanie. Polikaprolakton, zastosowany zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, otwiera nową perspektywę w leczeniu efektów starzenia.

Czas stymulacji polikaprolaktonem w tkance wynosi dwa lata, natomiast utworzony w trakcie stymulacji kolagen utrzymuje się nawet 15 lat. Produkt ten służy do wolumetrii.

Hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia to nic innego jak minerał występujący naturalnie w ludzkim organizmie. Jest składową kości i zębów, dzięki czemu są one tak mocne i wytrzymałe.

Jakiś czas temu przez wzgląd na swoje cenne właściwości znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej. W tej dziedzinie pełni rolę substancji stymulującej wzrost fibroblastów, czyli komórek wytwarzających kwas hialuronowy, kolagen i elastynę odpowiedzialnych za swoiste „rusztowanie” naszej skóry. Wykorzystywany  jest  przede wszystkim do wypełniania ubytków skórnych na bazie mikrokuleczek hydroksyapatytu zawieszonych w nośniku żelowym o dużej zawartości wody.

Hydroksyapatyt wapnia stanowi doskonałą alternatywę dla kwasu hialuronowego.  Jednak w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego – hydroksyapatyt wapnia należy do grupy stymulatorów a nie wypełniaczy. Zabiegi z jego wykorzystaniem są bezpieczne, bezinwazyjne i niezwykle skuteczne. Efekty po zabiegowe widoczne są niemalże natychmiastowo  i utrzymują się nawet do 2 lat (należy jednak pamiętać, że efekty u poszczególnych osób mogą się różnić i zależą od kilku istotnych czynników takich jak:  wiek, rodzaj skóry, styl życia czy gospodarka metaboliczna).

Kwas polimlekowy

Kwas polimlekowy to fizjologicznie występujący w ludzkim organizmie związek chemiczny. Nosi miano najbardziej efektywnego stymulatora syntezy włókien kolagenowych i elastynowych w świecie medycyny estetycznej.  Poprzez syntezę kolagenu i elastyny przyczynia się do zwiększenia napięcia skóry, poprawy jej jędrności oraz elastyczności. Jego działanie uruchomia również szereg procesów regeneracyjnych w skórze.  Kwas polimlekowy przywraca młody wygląd skóry stopniowo (pobudzając organizm do samodzielnego wytwarzania kolagenu), ale za to na dłuższy czas.

Pierwsze efekty zabiegowe  zauważalne są już po kilku tygodniach i mogą utrzymywać się nawet do 2 lat. W celu uzyskania satysfakcjonujących wyników terapii zaleca się wykonać  od 1 do 4 zabiegów w serii a następnie raz w roku wykonać  tzw. zabieg podtrzymujący.

Wskazania

  • Zwiększenie objętości zapadniętej tkanki
  • Korekta zagłębień skóry, takich jak zmarszczki, bruzdy, blizny, fałdy skórne
  • Wymodelowanie kształtu twarzy
  • Wypełnienie zmian potrądzikowych, blizn
  • Poprawa jakości skóry (pogrubienie, ujędrnienie)
  • Przywracanie objętości podbródka, policzków
  • Odmładzanie dłoni
  • Rewitalizacja skóry twarzy oraz ciała (głównie brzuch, pośladki, uda)

Przeciwwskazania

  • Rozpoznana nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu
  • Ciąża
  • Padaczka
  • Czynna choroba nowotworowa
  • Aktywne zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry
  • Aktywne zmiany chorobowe skóry (np. łuszczyca, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry)
  • Alergie w miejscu wykonania zabiegu
  • Ciężkie alergie w przeszłości charakteryzujące się m.in. rozpoznanym wstrząsem anafilaktycznym
  • Tendencje do tworzenia blizn przerostowych, skłonność do keloidów
  • Otwarte rany w obszarze zabiegowym
  • Terapia sterydami, m.in. leczenie kortyzonem
  • Terapia przeciwzakrzepowa
  • Choroby autoimmunologiczne

Czy zabieg stymulacji kolagenu jest bolesny?

Zabiegi najcześciej wykonywane są kaniulą a do preparatów dodawane jest znieczulenie (lidnokaina), przez co zabieg nie jest bolesny. Jest to raczej dyskomfort.

Biostymulacja kolagenu - efekty zabiegu

Efakty są zawsze bardzo naturalne. Nie są to zabiegi wypełniające i zmieniające rysy twarzy. Efekty pojawiają się po około 2-4 tygodni, gdyż tyle trwa synteza nowego kolagenu. Utrzymują się nawet do 2 lat. Po zabiegu skóra znacznie się przebudowuje i poprawia się jej gęstość i napięcie. Miejscami uzupełniamy bardzo naturalnie objętość – tam gdzie jej brakowało.

Zalecenia po wykonaniu zabiegu hydroksyapatytem wapnia i polikaprolaktonem:

  • Bezpośrednio po zabiegu pacjent może powrócić do swoich codziennych czynności. Nie jest wymagany żaden okres rekonwalescencji.

Zalecenia po wykonaniu zabiegu kwasem polimlekowym:

  • Codzienne masowanie obszaru zabiegowego (przez okres 14dni) w sposób wskazany przez lekarza, następnie po tym czasie udanie się na wizytę kontrolną.
  • Unikanie intensywnej aktywności fizycznej do 3 dni po zabiegu.
  • Unikanie korzystania z sauny oraz ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Zabieg medycyny estetycznej
Zabieg medycyny estetycznej

Cennik

Aesthefill – kwas polimlekowy (Sculptra)2500 zł
Crystalis – hydroksyapatyt wapnia1400 zł
Juvelook – kwas polimlekowy do oka800 – 1300 zł
PowerFill modelowanie pośladkówod 5000 zł
Ellanse wolumetria i rewitalizacja- polikaprolakton 1 amp.1800 zł
Ellanse wolumetria i rewitalizacja- polikaprolakton 2 amp.3000 zł