Ultrasonografia

Wrocław

USG we Wrocławiu

USG jamy brzusznej, USG żył kończyn dolnych

USG jest bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym, szybkim a co najważniejsze zupełnie nieinwazyjnym. Dlatego badaniu usg może poddać się każdy, niezależnie od wieku czy problemów zdrowotnych. Badanie można wykonać na niemal każdą część ciała: jamę brzuszną, jamę miednicy, klatkę piersiową, kończyny górne oraz kończyny dolne z oceną unaczynienia, ocenia ciemiączka – u noworodków. Do większości badań usg nie trzeba się przygotowywać, jednak należy to zrobić przed usg jamy brzusznej z uwagi na możliwość wystąpienia gazów w jelitach, które zasłonią narządy. Jeżeli lekarz chce ocenić żołądek oraz okolicę trzustki za pomocą ultrasonografii pacjent musi pozostawać na czczo min. kilka godzin przed badaniem. Szczegółowe instrukcje co do przygotowania do badania usg jamy brzusznej przedstawiliśmy na końcu strony.

USG – co to za badanie?

Ultrasonografia opiera się na zastosowaniu fal ultradźwiękowych, które generuje głowica urządzenia. Głowicę przykłada się do ciała pokrytego żelem przeznaczonym do usg. Obraz, który uzyskujemy powstaje w wyniku odbicia fal generowanych przez głowicę od narządów i tkanek człowieka, które po powrocie do głowicy są odpowiednio przetwarzane. Jest to dobra metoda diagnostyczna, jednak wymaga doświadczenia operatora i odpowiedniej umiejętności interpretacji obrazu. Najczęściej badanie wykonuje lekarz specjalista radiolog, gastrolog lub chirurg czy internista. W każdej medycznej specjalizacji lekarze posiłkują się ultrasonografią aby lepiej diagnozować i leczyć pacjentów. Oprócz najbardziej typowych metod diagnostycznych czyli usg przez powłoki skórne (usg jamy brzusznej, miednicy itp.), istnieją też specjalne ultrasonografy do obrazowania narządów wewnętrznych np. śródoperacyjnie czy podczas endoskopii (EUS, EBUS). Za pomocą usg można obrazować duże obszary ale też precyzyjnie te bardzo małe , np. oko czy skórę.

Kolejnym ważnym aspektem skutecznej diagnostyki ultrasonograficznej jest posiadanie najwyższej jakości sprzętu. Na pewno każdy z Państwa zauważył, że aparaty do usg różnią się między sobą. Niestety te starsze modele zdecydowanie nie obrazują tak dokładnie i precyzyjnie jak te nowe dobrych marek. Warto pytać lekarza czy recepcję o jakość i wiek sprzętu, na którym będą mieć Państwo wykonywane badania.

Zapraszamy do BeauMED, gdzie posiadamy nowe urządzenie do ultrasonografii najwyższej jakości.

Jak wygląda zabieg?

Jak wygląda badanie ultrasonograficzne?

Bez obaw – badanie usg jamy brzusznej oraz żył kończyn dolnych jest zupełnie nieinwazyjne oraz bezbolesne.  Wymaga od pacjenta kilkunastu minut cierpliwości, podczas których pacjent leży na kozetce we wskazanej przez lekarza pozycji (przy ocenie układu żylnego czasem stoi). Przy usg jamy brzusznej lekarz okresowo prosi pacjenta o wstrzymaniu oddechu i nabrania powietrza do płuc. Pacjent odsłania wybraną część ciała, na którą lekarz nakłada żel do usg. Uwaga – żel może być czasem troszkę chłodny ale jest to jedno z nielicznych niedogodności tego badania. Następnie operator przyciska głowicę do ciała pacjenta i przesuwa ją w badanym obszarze zabiegowym. Ucisk może wywołać dyskomfort. Na monitorze pojawia się obraz, który jest oceniany przez lekarza specjalistę, Następnie lekarz przygotowuje opis badania i wydaje go pacjentowi.

Wskazania

  • Żylaki kończyn dolnych
  • Obrzęki nóg
  • Ból kończyn dolnych
  • Zapalenie żołądka
  • Infekcja H. pylori
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • Nieswoiste zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego – Crohna)
  • Przewlekłe zapalenia trzustki
  • Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego
  • Ostre i przewlekłe choroby przewodu pokarmowego
  • Choroby wątroby
  • Choroby trzustki
  • Choroby żołądka
  • Choroby jelit

Przeciwwskazania

  • Badania usg wykonujemy wyłącznie osobom dorosłym
  •  Do badania usg jamy brzusznej pacjent musi być odpowiednio przygotowany (patrz wskazówki poniżej)

Przygotowanie do badania usg jamy brzusznej

W dniu poprzedzającym badanie USG jamy brzusznej pacjent powinien przestrzegać diety lekkostrawnej oraz unikać produktów wzdymających. Do grupy produktów wzdymających należą:  gruboziarniste kasze, groch, fasola oraz pozostałe strączkowe.

Ponadto zaleca się zastosować lek typu Espumisan w dawce 3 x 2 tabletki dzień przed badaniem usg oraz w dniu badania u pacjentów z tendencją do wzdęć brzucha.  Na godzinę przed badaniem USG jamy brzusznej absolutnie zabronione jest palenie tytoniu oraz żucie gumy.

W dniu badania USG brzucha najlepiej aby pacjent powinien być na czczo. Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych pacjent powinien wstrzymać się od jakiegokolwiek jedzenia na 5-6 godzin przed badaniem USG jamy brzusznej. Jeżeli chcemy aby lekarz ocenił pęcherz moczowy należy godzinę przed badaniem USG wypić 1 litr wody i nie oddawać moczu, aby pęcherz moczowy był pełny.

Przygotowanie do USG kończyn dolnych

Badanie USG doppler  kończyn dolnych nie wymaga szczególnych przygotowań. Badanie USG nóg wykonywane jest przez lekarza gdy pacjent leży, lub na stojąco. Więcej informacji dotyczące żylaków i chorobach naczyniowych kończyn dolnych 

Cennik

Konsultacja chirurgiczna 300 zł
Konsultacja chirurgiczna + USG scriningowe 350 zł
Konsultacja flebologiczna + USG doppler obu kończyn dolnych 350 zł
Kwalifikacja do operacji 300 zł
USG doppler 300 zł
USG doppler żył kończyn górnych 300 zł
USG jamy brzusznej 220 zł
Usuwanie zmian skórnych od 450 zł
Skleroterapia zmian żylnych (wycena indywidualna) od 400 zł
Konsultacja gastroenterologiczna 250 zł
USG jamy brzusznej z konsultacją gastrologiczną 350 zł