Chirurgia naczyniowa

Wrocław i Lubin

Naczynka na nogach

Flebolog

Flebologia – czym się zajmuje? 

Flebologia jest działem medycyny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Jego nazwa pochodzi od greckich słów phlebos („żyła”) oraz logos („nauka”).

Przewlekła niewydolność żylna, jest powszechnym problemem we współczesnym społeczeństwie. Poza obciążeniem genetycznym, które często towarzyszy osobom z problemami układu krążenia, istnieje szereg czynników zewnętrznych, które wpływają negatywnie na jego stan. Można zaliczyć do nich siedzący tryb życia, niezdrową dietę, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu. Badania pokazują, że nawet co druga kobieta i co

trzeci mężczyzna cierpi na przeróżne problemy żylne.

Objawy które powinny skłonić nas do wizyty u flebologa to widoczne na skórze pajączki lub miejsca, w których żyły są wyraźnie powiększone, dolegliwości bólowe nóg, uczucie ich ciężkości, zwłaszcza pod koniec dnia, oraz nocne skurcze łydek.

Zignorowanie sygnałów, które wysyła nam nasz organizm, może doprowadzić do stopniowego nasilania się objawów i poważnych powikłań, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

zdjęcie kobiecych nóg

Zmiany naczyniowe – co to jest, jakie są objawy i jak je leczyć?

Pajączki naczyniowe – inaczej teleangiektazje są najczęściej pierwszym objawem postępującej choroby żylnej.  Teleangiektazje to skupiska poszerzonych i umiejscowionych tuż pod skórą naczynek krwionośnych powstających na skutek niewydolności żylnej. Najczęściej przybierają barwę czerwoną, ciemnofioletową lub sinoniebieską. Zmiany naczyniowe wyglądają stosunkowo niegroźnie i  mogą pojawiać się w różnych kształtach przypominających wachlarz lub układ gwiaździsty. Nie powodują żadnych objawów bólowych .

Jak wygląda zabieg?

Sposoby leczenia zmian naczyniowych:

Najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia jest tzw. skleroterapia. Zabieg polega na podaniu do wnętrza nieprawidłowych żyłek sklerozantu czyli środka chemicznego, którego zadaniem jest rozszczelnienie śródbłonka naczynia, następnie jego podrażnienia i zwłóknienia a  na końcu zarośnięcia światła.  Kolejny etap może stanowić zabieg laseroterapii. Wykonuje się go zazwyczaj na końcu jako element uzupełniający skleroterapię.

Warto pamiętać o tym, że zabiegi niekoniecznie są jednorazowe i  trzeba będzie raz na jakiś czas je powtarzać  a zmiany naczyniowe bez zlikwidowania przyczyny ich powstawania mogą powracać.

Przyczyny powstawania pajączków:

  • Płeć żeńska
  • Wiek
  • Nieprawidłowe oddziaływanie hormonów (nieprawidłowe wydzielanie estrogenu, obrzęki tłuszczowe)
  • Ciąża
  • Czynniki genetyczne
  • Otyłość
  • Przebywanie zbyt długo w jednej pozycji (siedząca, stojąca)

Wskazania

  • Teleangiektazje
  • Pajączki naczyniowe
  • Żylaki kończyn dolnych
  • Obrzęki nóg
  • Uczucie ciężkości nóg

Przeciwwskazania

  • O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz

Jak rozpoznać niewydolność żylną?

Niewydolność żylna kończyn dolnych to proces chorobowy powstający na skutek zastoju w krążeniu żylnym nóg. Głównym czynnikiem wywołującym niewydolność żylną jest nadciśnienie panujące w łożysku naczyń żylnych, które prowadzi do poszerzenia żył oraz powstawania widocznych na skórze pajączków (teleangiektazji i wenulektazji).

Problem ten wywołuje dyskomfort, powoduje uczucie ciężkości oraz napięcia mięśni i pojawia się najczęściej po kilku latach od pojawienia się pierwszych pajączków.

Jak się zachować gdy zauważymy u siebie pierwsze zmiany naczyniowe?

Od razu po zauważeniu pierwszych objawów należy udać się do lekarza specjalisty – flebologa lub chirurga naczyniowego,  który już podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej  wykonuje wstępne badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem technik dopplerowskich ( USG doppler).  Po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki lekarz podejmuje decyzję co do sposobu dalszego postępowania i leczenia.

Wczesna diagnostyka oraz odpowiednio dobrane leczenie są gwarantem na spowolnienie choroby.

Profilaktyka niewydolności żylnej

Niewydolność żylna to stan, w którym żyły nie są w stanie skutecznie transportować krwi z powrotem do serca. Jest to często związane z osłabieniem lub uszkodzeniem zastawek żylnych, co może prowadzić do zastoinowej niewydolności żylnej.

Oto kilka zaleceń dotyczących profilaktyki niewydolności żylnych:

  • Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia, zwłaszcza te, które angażują mięśnie łydek, takie jak chodzenie, pływanie czy jazda na rowerze, mogą pomóc w utrzymaniu sprawności układu żylnego.
  • Zdrowa dieta – dieta bogata w błonnik, niskotłuszczowe produkty mleczne, owoce i warzywa może wspomagać utrzymanie prawidłowej wagi ciała, co jest istotne dla zdrowia układu krążenia.
  • Unikanie długotrwałego stania lub siedzenia –zaleca się regularne zmiany pozycji, unoszenia nóg oraz noszenie wygodnego obuwia.
  • Unikanie nadmiernego opalania – nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych.
  • Unikanie palenia tytoniu – palenie tytoniu osłabia naczynia krwionośne, co może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z układem żylnym.
  • Noszenie odpowiednich ubrań – należy unikać zbyt ciasnych ubrań, zwłaszcza tych, które mogą ograniczać przepływ krwi w okolicach pasa, ud i łydek.
  • Regularne badania lekarskie – mogą pomóc w wykrywaniu ewentualnych problemów z układem żylnym we wczesnym stadium.

W przypadku jakichkolwiek objawów niewydolności żylnych, takich jak obrzęki, uczucie ciężkości czy ból w nogach, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniej diagnozy i leczenia.

Cennik

Konsultacja flebologiczna300 zł
USG doppler300 zł
Konsultacja flebologiczna + USG doppler obu kończyn dolnych                                                          350zł
Skleroterapia zmian żylnych (wycena indywidualna)od 300 zł