Kiedy udać się do gastrologa? Objawy, które wymagają konsultacji

Gastrolog Wrocław

Wczesne alerty- objawy gastrologiczne, których nie powinniśmy ignorować

Gastroenterologia do dziedzina zajmująca się chorobami układu pokarmowego czyli m.in. przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustki. W gastrologi jest kilka objawów alrmujących czyli takich, których nie wolno nam zignorować. Należą do nich:

  • problemy z połykaniem czyli tak zwana dysfagia
  • smolisty czyli czarny stolec
  • ołówkowaty czyli wąski stolec
  • nagła zmiana rytmu wypróżnień czyli np. pacjent całe życie cierpi na zaparcia i nagle bez uchywytnej przyczyny pojawiła się biegunka
  • niedokrwistość, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku
  • krew w stolcu i krwiste wymioty.

Jeżeli zauważysz u siebie, któreś z powyższych objawów udaj się do lekarza gastrologa lub lekarza rodzinnego.

Choroby żołądka – po czym poznać, że wymagamy konsultacji gastrologicznej?

Najczęstszym objawem choroby żołądka jest ból w nadbrzuszu czyli w okolcy splotu słonecznego. Nie zawsze jednak i nie każdy ból oznacza, że należy pilnie zgłosić się do gastrologa. Czasem ból pojawia się po błędzie dietetycznym. Jeżeli jednak pojawia się po tłustym posiłku i zlokalizowany jest w prawej okolicy podżebrowej warto wykonać usg jamy brzusznej aby wykluczyć kamicę pęcherzyka żółciowego. Ból utrzymujący się długotrwale oraz nawracający może oznaczać chorobę wrzodową lub infekcję H. pylori. Jeżeli dodatkowo pojawią się krwiste wymioty lub obniży się poziom hemoglobiny pilnie zgłoś się do specjalisty gastrologa!

Wrzody żołądka – objawy i leczenie

Dominującym objawem choroby wrzodowej żołądka jest silny ból w nadbrzuszu najczęściej występujący po posiłku. Mogą wystąpić nudności oraz wymioty. Powikłaniem wrzodów żołądka może być krwawienie lub nawet perforacja przewodu pokarmwego dlatego nie należy lekceważyć problemu.

Leczenie wrzodów żołądka polega na przyjmowaniu leków zwanych inhibitorami pompy protonowej (IPP). Dzięki tym lekom zmniejsza się wydzielanie kwaśnego drażniącego soku żołądkowego. Wrzody się goją. Przed odryciem IPP bardzo często pacjenci wymagali operacji, gdyż głęboko drążące wrzody wywoływały perforację.

W BeauMED Wrocław przyjmuje specjalista gastrolog Izabela Smoła – zapraszamy do doświadczonego lekarza. Czytaj więcej o doktor Izie.

Jestem doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, właścicielem Klinik BeauMED Wrocław oraz Lubin. Prywatnie uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu oraz podróżować i poznawać nowych ludzi.
Data dodania wpisu: 19 listopada, 2023