Przepuklina tłuszczowa pod oczami – sposoby na przepuklinę tłuszczową

Współczesna medycyna estetyczna nieustannie ewoluuje, dostarczając szerokiej gamy zabiegów rewitalizujących okolice oczu. Lekarze rozwijają chirurgiczne metody odmładzania powiek i poprawy wyglądu okolicy oczodołu. Z kolei powszechne w medycynie estetycznej metody niechirurgiczne, a wśród nich między innymi leczenie toksyną botulinową, stwarzają możliwości małoinwazyjnej rewitalizacji okolic oczu, które często jako jedne z pierwszych ujawniają procesy starzenia. Wiele osób skarży się na ,,worki pod oczami’’, które potrafią skutecznie zaburzyć estetykę spojrzenia i obniżyć pewność siebie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że fakt ten może być spowodowany przez przepukliny tłuszczowe pod oczami.

Przepuklina tłuszczowa powiek – skąd się bierze i jak się objawia?

Przepuklina tłuszczowa powiek, często nazywana ,,workami pod oczami’’ jest stanem, w którym tłuszcz gromadzi się i przemieszcza w dolnej powiece tworząc widoczne i mało estetyczne wypukłości. Zjawisko to może być wynikiem różnych czynników, w tym starzenia się, genetyki, zatrzymywania płynów, braku snu, czy przewlekłego stresu.

Przyczyny powstawania przepukliny tłuszczowej

  • Starzenie się jest główną przyczyną pojawiania się przepuklin tłuszczowych powiek. Wraz z wiekiem tkanki i mięśnie wspierające powieki osłabiają się, a tłuszcz który normalnie pomaga wspierać oko, może przesuwać się w obrębie dolnej powieki. Ze względu na to, z problemem przepuklin pod oczami borykają się przede wszystkim osoby po 50. roku życia.
  • Genetyka – tendencja do powstawania worków pod oczami może być dziedziczna. To, w jakim wieku pojawią się przepukliny powiekowe i w jakim natężeniu, zależy jednak przede wszystkim od genetyki, a także stylu życia.
  • Styl życia – Na wczesne uwidocznienie poduszek tłuszczowych pod skórą wokół oczu duży wpływ ma palenie papierosów, niezdrowa dieta, spożywanie nadmiaru soli, nadmierna ekspozycja na słońce, przewlekły stres.

Objawy przepukliny tłuszczowej powiek

  • widoczne, wypukłe obszary pod oczami
  • opuchlizna
  • zmiana kolorytu skóry, często ciemne kręgi pod oczami
  • zwiotczenie skóry powiek

Obrzęk limfatyczny, a przepuklina tłuszczowa – różnice

Obrzęk limfatyczny i przepuklina tłuszczowa pod oczami to dwa różne stany medyczne, które mogą prowadzić do opuchlizny wokół oczu, jednak mają różne przyczyny, objawy a także metody leczenia.

  • Obrzęk limfatyczny jest to nagromadzenie płynu, czyli limfy, w tkankach. Jest spowodowany niewydolnością układu limfatycznego. Początkowymi objawami najczęściej są swędzenie i obrzęk ciastowaty – taki, w którego przypadku po naciśnięciu skóry objętej tym problemem, powstaje dołek znikający po co najmniej kilku sekundach. Z czasem zwykle ulega on stwardnieniu. Inne objawy obrzęku limfatycznego to uczucie ciężkości i napięcia w dotkniętym obszarze, stwardnienie tkanek, zwłóknienia limfostatyczne, pogrubienie skóry, przebarwienia. Występuje on głównie na kończynach, lecz może pojawiać się na różnych obszarach ciała, w tym również wokół oczu.
  • Przepuklina tłuszczowa to wyniosłość lub uwypuklenie powstałe przez przemieszczanie się tkanki tłuszczowej poza pierwotne położenie. Wynika z osłabienia lub uszkodzenia otaczających struktur, takich jak między innymi mięśnie i więzadła. Proces ten jest związany z różnymi czynnikami, głównie z procesem starzenia się. Z wiekiem dochodzi do utraty elastyczności skóry i zmniejszenia napięcia tkanek miękkich. Przepuklina tłuszczowa nie zanika po naciśnięciu. Jeśli pacjent leży, wypukłość może być mniej widoczna, ale staje się bardziej zauważalna podczas wykonywania wysiłku fizycznego, kichania lub kaszlu.

W przypadku występowania obrzęku limfatycznego wykonuje się manualny drenaż limfatyczny, czy kompresjoterapię. W walce z tym problemem pomagają również ćwiczenia fizyczne, wspomagające przepływ limfy, a w cięższych przypadkach mogą być stosowane leki lub zabiegi chirurgiczne. Z kolei przepukliny tłuszczowe efektywnie można leczyć jedynie za pomocą zabiegu chirurgicznego.

Zabiegi na pozbycie się przepukliny pod oczami

Przepukliny tłuszczowe pod oczami mogą być skutecznie skorygowane za pomocą zabiegów chirurgicznych. Niechirurgiczne metody w ramach medycyny estetycznej mogą pomóc poprawić wygląd skóry w tym obszarze, lecz nie zastąpią metod chirurgicznych.

Skuteczną metodą, choć wymagającą rekonwalescencji, na pewno jest blefaroplastyka. Jest to korekta powiek dolnych, w trakcie której usuwa się nadmiar zwiotczałej skóry oraz znajdującego się pod nią mięśnia i tłuszczu. Jest to zabieg chirurgiczny, który odbywa się pod znieczuleniem miejscowym przy użyciu skalpela.

Nieinwazyjne metody, które mogą pomóc w walce z występowaniem tzw. „worków pod oczami” to: laseroterapia, m.in. lasery frakcyjne, mezoterapia, radiofrekwencja mikroigłowa. Przeczytaj więcej o nieinwazyjnych metodach, które mogą pomóc w walce z tzw „workami pod oczami”

Podsumowanie

Przepukliny tłuszczowe pod oczami to problem, który może być zarówno estetyczny jak i funkcjonalny. Zazwyczaj ten niegroźny defekt kosmetyczny, może zaburzać estetykę spojrzenia. W efekcie powoduje, że wyglądamy na zmęczonych i starszych, niż w rzeczywistości jesteśmy. Na szczęście istnieją skuteczne metody ich usuwania, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Jestem doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, właścicielem Klinik BeauMED Wrocław oraz Lubin. Prywatnie uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu oraz podróżować i poznawać nowych ludzi.
Data dodania wpisu: 6 czerwca, 2024