Usuwanie tatuażu: nowoczesne i bezpieczne metody

Kobieta z tatuażem na barku

Kiedy decydujemy się na usuwanie tatuażu?

W obecnych czasach, posiadanie tatuażu jest niezwykle modne. Jednak w momencie, gdy wykonany projekt nie spełnia naszych oczekiwań decydujemy się na usuwanie tatuażu. Czasy i upodobania się zmieniają i projekt, który kiedyś był dla nas idealny, dziś może nie spełniać naszych oczekiwań. Miejsce tatuażu jest zbyt widoczne i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu np. w pracy. Może zdarzyć się, że nie da się go przerobić i musimy go chociaż trochę rozjaśnić.

Metody usuwania tatuażu

Tradycyjne metody vs. nowoczesne technologie

Istnieje kilka sposobów na usuwanie tatuażu, w tym:

  • Dermabrazja lub peeling – czyli ścieranie wierzchnich warstw skóry. Ten sposób często jest jednak mało skuteczny, a przy tym niesie ze sobą duże ryzyko powstania blizn.
  • Zabieg chirurgiczny – a więc wycięcie partii skóry, na której znajduje się wzór. Zależnie od wielkości grafiki, procedurę wykonujemy łącznie z przeszczepem tkanki lub bez niego.
  • Laserowe usuwanie tatuażu – uważane obecnie za najskuteczniejsze. Polega ono na rozbijaniu cząsteczek tuszu wiązką lasera, by organizm mógł samodzielnie je usunąć. Najskuteczniejsze w przeprowadzaniu tej metody są lasery pikosekundowe. O niezwykłej skuteczności tej metody usuwania tatuażu świadczą m.in. opinie specjalistów oraz zadowolonych pacjentów.

Usuwanie tatuażu – proces

Czy po usunięciu tatuażu zostaje ślad?

Podczas laserowego usuwania tatuażu pigment jest frakcjonowany na bardzo małe drobiny. Rozproszone mikrocząsteczki tuszu mogą być efektywnie i szybko usuwane z ciała na drodze procesów metabolicznych.
Zastosowanie najnowszego sprzętu i doświadczeniu operatora, wykonującego zabieg oraz stosowanie się do instrukcji pozabiegowych, zmniejszają możliwość powstawania blizn. Trzeba mieć jednak na uwadze, że efekty w dużej mierze zależą od rodzaju tatuażu.
Nieprofesjonalne wykonanie tatuażu może doprowadzić do uszkodzenia tkanek. Zdarza się, że szkody spowodowane na tym etapie uwidaczniają się po usunięciu atramentu ze skóry. Nie ma to jednak związku z zabiegiem laserowym.
Pamiętajmy też o tym, że laser pozbywa się także barwnika z naszej skóry, więc po usunięciu tatuażu może pozostać efekt widma tatuażu. Efekt ten jest odwracalny.

Czy usuwanie tatuażu jest bolesne?

Laserowe usuwanie tatuażu jest zabiegiem odczuwalnym przed zabiegiem można chłodzić skórę coldpackami. Usuwanie tatuażu jest porównywalne do odczucia przy wykonywaniu swojego pierwszego tatuażu.

Jak po każdym zabiegu laserowym bardzo ważne jest używanie kremów z filtrem. Skóra najczęściej jest zaczerwieniona, może pojawić się również obrzęk, co jest zupełnie normalne. Często też występuje przekrwienie, zwłaszcza w przypadku dużych i głębokich wzorów. W trakcie procesu gojenia zwykle powstają strupki. Po zabiegu nie możemy drapać i odrywać strupków może to prowadzić do nieprawidłowego gojenia i powstawania blizn. Aby uniknąć powikłań należy przestrzegać  zaleceń pozabiegowych.

Bezpieczeństwo usuwania tatuażu w BeauMED

W BeauMED używamy najnowszych urządzeń a zabiegi wykonywane są przez ekspertów, to bardzo ważne przy  usuwaniu tatuażu, aby zabieg był bezpieczny i przyniósł pożądane efekty. W BeauMED spotkasz specjalistów z tej branży, którzy w oparciu o wiedzę i wieloletnie doświadczenie dobiorą odpowiednią wiązkę laserową, dostosowaną do naturalnego odcienia skóry. Dzięki temu efekty laserowego usuwania tatuażu będą przede wszystkim estetyczne, choć do ich osiągnięcia będziemy potrzebować czasu.

Ile kosztuje zabieg usunięcia tatuażu?

Koszt usuwania tatuażu zależy od jego rozmiaru i wzoru, a to przekłada się na liczbę zabiegów niezbędnych do jego usunięcia.

Jestem doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, właścicielem Klinik BeauMED Wrocław oraz Lubin. Prywatnie uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu oraz podróżować i poznawać nowych ludzi.
Data dodania wpisu: 9 maja, 2024