Flebolog – lekarz od żył

Badanie żył przez flebologa

Do naszego zespołu we Wrocławiu dołączył lekarz chirurg flebolog Michał Rogowski. Doktor jest niezwykle empatyczną osobą i ma świetny kontakt z pacjentami. Zapraszamy na konsultacje oraz usg naczyniowe do dr Michała. Możliwe jest również leczenie żylaków skleroterapią po wcześniejszej kwalifikacji do zabiegu.

Czy flebolog to to samo co chirurg naczyniowy?

Flebolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką problemów zdrowotnych związanych z naczyniami żylnymi oraz leczeniem układu żylnego. Diagnostyka flebologiczna jest przeprowadzana przy pomocy bezinwazyjnego badania – USG Dopplera, natomiast leczenie może mieć charakter nieinwazyjny lub inwazyjny. Specjalista w dziedzinie flebologii pomaga przy dolegliwościach takich jak pajączki naczyniowe, zakrzepica, żylaki, żylne zespoły uciskowe oraz zespoły pozakrzepowe.

Z kolei chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem zarówno układu żylnego jak i tętniczego. Najważniejsze schorzenia, których diagnozą i leczeniem zajmuje się chirurg naczyniowy to:
miażdżyca, zespół stopy cukrzycowej, leczenie zwężeń i niedrożności tętnic, które mogą prowadzić do udarów, tętniaki a także ostre i przewlekłe choroby żył.

Flebolog może skierować nas do chirurga naczyniowego, kiedy choroba ma postać silnie zaawansowaną, oraz gdy konieczne są bardziej inwazyjne metody leczenia, np. rekonstrukcja lub udrażnianie tętnic, angioplastyka czy wszczepienie stentu.

Kiedy udać się do flebologa?

Objawy które powinny skłonić nas do wizyty u flebologa to widoczne na skórze pajączki lub miejsca, w których żyły są wyraźnie powiększone, dolegliwości bólowe nóg, uczucie ich ciężkości, zwłaszcza pod koniec dnia, oraz nocne skurcze łydek. Zignorowanie sygnałów, które wysyła nam nasz organizm, może doprowadzić do stopniowego nasilania się objawów i poważnych powikłań, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Nieleczone i bagatelizowane choroby żylne mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań w postaci m.in. zatorów i zakrzepów.

Z jakimi objawami udać się do flebologa?

Konsultacji z lekarzem flebologiem wymagają objawy, takie jak:
– częste skurcze łydek,
– hemoroidy,
– opuchlizna kończyn dolnych narastająca wieczorami,
– pajączki (teleangiektazje),
– skłonność do pojawiania się siniaków,
– uczucie ciężkości w nogach.

Jestem doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, właścicielem Klinik BeauMED Wrocław oraz Lubin. Prywatnie uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu oraz podróżować i poznawać nowych ludzi.