Usuwanie znamion – wszystko co powinieneś o tym wiedzieć

Zabieg laserem u pacjentki

Podejrzane znamiona czyli jakie?

Podejrzane znamiona to te, które wykazują nietypowe cechy, takie jak zmiany w kształcie, kolorze, wielkości lub strukturze. Mogą być asymetryczne, mieć nierówne brzegi, różne kolory wewnątrz, ich wielkość często przekracza 6 mm. Zaniepokoić nas powinno również pojawienie się wokół znamiona obwódki lub zaczerwienienia. Znamiona wykazujące takie cechy powinno się skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Kiedy usuwać znamiona, a kiedy tylko obserwować?

Usuwanie znamion zależy od ich cech i ewentualnego ryzyka związanego z nimi. Znamiona, które zmieniają kształt, kolor, wielkość lub wygląd, powinny być skonsultowane z lekarzem dermatologiem. Jeśli znamiona wykazują jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak świąd, krwawienie, czy zaczerwienienie, należy je również ocenić. Znamiona, które są asymetryczne, mają nierówne brzegi, różne kolory lub są większe niż 6 mm, mogą wymagać szczególnej uwagi i ewentualnie usunięcia. Natomiast regularna obserwacja znamion w celu wykrycia ewentualnych zmian jest zalecana dla wszystkich, szczególnie osób o jasnej skórze, które są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV.

Laserowe usuwanie znamion i inne metody. Czym się od siebie różnią?

Oto krótkie porównanie trzech popularnych metod usuwania znamion:
1. Usuwanie znamion za pomocą lasera:
– Zasada działania: Laser emituje skoncentrowane światło o wysokiej energii, które powoduje
wypalenie.
– Zalety: Krótki czas rekonwalescencji, mniejsze ryzyko blizn, duża kontrola działania.
– Wady: Nie jest przeznaczony do usuwania większych powierzchniowo, głębokich zmian.
2. Elektrokoagulacja:
– Zasada działania: Metoda polega na stosowaniu prądu elektrycznego do wypalenia zmiany.
– Zalety: Skuteczne w usuwaniu mniejszych znamion, stosunkowo szybki zabieg.
– Wady: Może pozostawić blizny, nie zawsze jest odpowiednia dla większych znamion lub tych
znajdujących się głębiej w skórze.
3. Chirurgiczne wycinanie:
– Zasada działania: Znamiona są chirurgicznie usuwane za pomocą skalpela.
– Zalety: Bardziej skuteczne w usuwaniu większych i głębszych znamion, pozwala na dokładną ocenę
i ewentualne badanie histopatologiczne.
– Wady: Większe ryzyko powstania blizn, dłuższy czas rekonwalescencji, większe ryzyko krwawienia
i infekcji.
Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniej metody w zależności od indywidualnych cech pacjenta i znamion do usunięcia. Warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby omówić najlepszą opcję dla konkretnego przypadku. Więcej o usuwaniu znamion

Wskazania do zabiegu usunięcia znamion i brodawek

Usuwanie zmian skórnych może być przeprowadzane z różnych powodów, nie tylko w profilaktyce zmian nowotworowych. Pacjenci decydują się na usuwanie zmian skórnych w przypadku leczenia niektórych chorób skóry, czy w celach wyłącznie estetycznych.

Najczęściej pacjenci zgłaszają się na zabieg usuwania zmian skórnych, kiedy występują u nich:
– włókniaki miękkie
– prosaki
– brodawki wirusowe
– brodawki łojotokowe
– znamiona barwnikowe
– kępki żółte powiek
– ogniska rogowacenia słonecznego

Brodawki – czym są?

Brodawki to zmiany skórne najczęściej pochodzenia wirusowego, w związku z tym istnieje spore ryzyko zakażenia innych osób, ale także mogą się rozprzestrzenić na własnej skórze pacjenta, dlatego najczęściej są bezwzględnym wskazaniem do usunięcia. Innym powodem usuwania zmian laserem może być dyskomfort. Zmiany wyniosłe, czy włókniaki mogą być drażnione przez ubrania przez co krwawią, są stale uszkadzane i w związku z tym również niebezpieczne. Znamiona narażone na ciągłe otarcia i oddziaływanie promieni słonecznych usuwa się często profilaktycznie, by uniknąć przekształcenia się ich w złośliwą zmianę.

Ryzyko i powikłania zabiegów usuwania znamion

Chirurgiczne usuwanie znamion jest zwykle bardziej inwazyjne, co może oznaczać dłuższy czas rekonwalescencji. Ze względu, że wymagane jest założenie szwów, istnieje ryzyko powstania większej i wyraźniejszej blizny po zabiegu. Często obserwowane jest również większe krwawienie a także wzrasta ryzyko infekcji. Z kolei elektrokoagulacja i laserowe usuwanie znamion czy brodawek to metody małoinwazyjne. Wiążą się z krótszym czasem rekonwalescencji, mniejszym ryzykiem pozostawienia blizn. Zazwyczaj po laserowym usuwaniu zmian może pojawić się zaczerwienienie, uczucie poparzenia i opuchnięcie w miejscu zabiegowym. Często w miejscu usuniętej zmiany powstają strupki, które ulegają samoistnemu złuszczeniu po około 5 dniach.

Pielęgnacja i rekonwalescencja po usuwaniu znamion

Po zabiegach usuwania zmian skórnych pacjenci z reguły mogą szybko wrócić do codziennych aktywności. Jednak istnieje kilka zasad i zaleceń pozabiegowych, do których należy się zastosować. Przede wszystkim pacjent powinien odpowiednio pielęgnować miejsce zabiegowe, dbać o czystość i higienę, unikać długotrwałego moczenia rany. W miejscach po usuniętych zmianach nie stosować żadnych kosmetyków i leków niezaleconych przez dermatologa. Nie wolno wystawiać leczonych miejsc na działanie promieni słonecznych, a na skórę poddaną zabiegowi należy aplikować przez co najmniej miesiąc krem ochronny z wysokim filtrem SPF 50.

Usuwanie znamion we Wrocławiu

Zapraszamy do BeauMED Wrocław do dr Michała Rogowskiego chirurga, który usuwa zmiany skórne chirurgicznie.

Dr Agnieszka Rusin-Tupikowska specjalisuje się w usuwaniu zmian skórnych laserowo i za pomocą elektrokoagulacji lub krioterapii.

Jestem doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, właścicielem Klinik BeauMED Wrocław oraz Lubin. Prywatnie uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu oraz podróżować i poznawać nowych ludzi.